Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
En son konular
» Nicole'ün Çalıştığı Prodüktörler
"Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘İnternette Yasak Olmaz’ Diyeceğim" Icon_minitimeCuma Haz. 24, 2011 6:24 pm tarafından La veen

» Nicolata Bahçesi
"Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘İnternette Yasak Olmaz’ Diyeceğim" Icon_minitimeCuma Haz. 24, 2011 6:21 pm tarafından Nereid

» Katy Perry Rolling Stone Dergisine Kapak Oldu!
"Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘İnternette Yasak Olmaz’ Diyeceğim" Icon_minitimePerş. Haz. 23, 2011 9:16 pm tarafından Sugarfall

» Britney Billboad Pop Chart'ta Madonna'yı Geçti
"Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘İnternette Yasak Olmaz’ Diyeceğim" Icon_minitimePerş. Haz. 23, 2011 9:15 pm tarafından Sugarfall

» Enrique Iglesias Gerçekleşemeyen İşbirliği Hakkında Konuştu!
"Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘İnternette Yasak Olmaz’ Diyeceğim" Icon_minitimeÇarş. Haz. 22, 2011 9:28 pm tarafından Sugarfall

» Fuse:Tüm Zamanların En Ateşli 100 Klibi!
"Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘İnternette Yasak Olmaz’ Diyeceğim" Icon_minitimeÇarş. Haz. 22, 2011 9:27 pm tarafından Sugarfall

» Resmi I Wanna Go Single Kapağı!
"Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘İnternette Yasak Olmaz’ Diyeceğim" Icon_minitimeÇarş. Haz. 22, 2011 9:27 pm tarafından Sugarfall

» Britney Spears - I Wanna Go [VEVO]
"Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘İnternette Yasak Olmaz’ Diyeceğim" Icon_minitimeÇarş. Haz. 22, 2011 9:24 pm tarafından Sugarfall

» Cheryl Cole
"Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘İnternette Yasak Olmaz’ Diyeceğim" Icon_minitimeÇarş. Haz. 22, 2011 9:21 pm tarafından Sugarfall

En çok konu başlayanlar
Sugarfall
"Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘İnternette Yasak Olmaz’ Diyeceğim" I_vote_lcap"Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘İnternette Yasak Olmaz’ Diyeceğim" I_voting_bar"Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘İnternette Yasak Olmaz’ Diyeceğim" I_vote_rcap 
La veen
"Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘İnternette Yasak Olmaz’ Diyeceğim" I_vote_lcap"Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘İnternette Yasak Olmaz’ Diyeceğim" I_voting_bar"Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘İnternette Yasak Olmaz’ Diyeceğim" I_vote_rcap 
Haftanın en aktif yollayıcıları
No user
En aktif konular
Nicolata Bahçesi
Glee Beyaz Perdeye Mi Aktarılıyor ?
Casualty Sözleri ve Türkçe Çeviri
Everybody Sözleri ve Türkçe Çeviri
AmenJena Sözleri ve Türkçe Çeviri
Amy Winehouse Konseri İptal
Killer Love Dönemi Liste Durumları

"Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘İnternette Yasak Olmaz’ Diyeceğim"

YazarMesaj
Sugarfall
Öğreniyorum
Öğreniyorum
Sugarfall

"Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘İnternette Yasak Olmaz’ Diyeceğim" Empty
MesajKonu: "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘İnternette Yasak Olmaz’ Diyeceğim"   "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘İnternette Yasak Olmaz’ Diyeceğim" Icon_minitimeSalı Haz. 21, 2011 6:07 pm

"Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘İnternette Yasak Olmaz’ Diyeceğim" 641529_detay

Biliyorsunuzdur, Google’ın eski CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt, Türkiye’de. Bugün Cumhurbaşkanı Gül ile de randevusu var. 4 Nisan’da CEO’luk görevini Google’ın kurucusu Larry Page’e devretti ama yine Türkiye’ye gelmesi önemli. Çünkü Schmidt bir anlamda “Derin Amerika” demek. Başkan Obama’nın yakını. Her taşın altında var neredeyse. Dün öğlen buluşma teklifi gelince önce üşendim ama yine de gittim. Açıkçası bütün gazetelerin genel yayın yönetmenleri davetliydi ve hepsi gelir diye düşünüyordum. Fakat benden başka genel yayın yönetmeni göremeyince şaşırdım. “Herhalde Google reklamveren değil diye gelmemişlerdir” diye düşündüm.

HERKES TATİLDE
Yanılmışım. Hepsi İstanbul dışındaymış. “Tatildeler”in kibarcası bu olsa gerek. Zaten Cüneyt Özdemir hemen takıldı, “Abi bir sen çalışıyorsun. Seçim bitince hepsi tüymüş” diye. Cüneyt öyle deyince içim sıkıldı. “Ben gideyim bari” dedim. Bırakmadılar. Gelenlerden Cüneyt Özdemir, Mirgün Cabas ve Şeref Oğuz vardı. Google’cılar öğlen vakti çağırınca “Herhalde yemek” diye düşünmüştük. Değilmiş. Neyse Eric Schmidt geldi. İngiliz havalı bir Amerikalı. Tanıştık, oturduk. Sormaya başladık. Türkiye’ye geliş nedeniyle başladık tabii ki, “Vergi konusunu görüşmek üzere mi gelmişti acaba”.

VERGİ ÖDÜYORLAR MI?
“Hayır” dedi, “O konuyla ilgili görüşecek bir şey yok. Yürüyen bir prosedür var. Biz Türkiye’de vergi ödemiyor değiliz. Buradaki faaliyetlerimiz için vergimizi ödüyoruz”. “Türkiye’de vergi mükellefi olmadığınız burada sadece temsilcilik düzeyinde bir ofisinizin olduğu söyleniyor.” “Burada vergi mükellefiyiz ve bir büromuz, bir şirketimiz var” dedi. “Ulaştırma Bakanı, Google, Youtube gibi devlerin Türkiye’de muhatap olacak kimsesini bulamamaktan yakınıyor” dendi. “Bu doğru değil” dedi. “Bakan söyledi” dedik. “Bakan söyledi diye doğru olacak diye bir şey yok.

Her konuda burada muhatap var. Her türlü konuda istedikleri zaman görüşüyoruz. Bazılarında ben de bulundum bu görüşmelerin” diye yanıtladı. “Türkiye’den ne kadar gelir elde ettiklerini ve ne kadar vergi ödediklerini” merak ediyorduk. “Şirket bilgisidir, paylaşamam” dedi. “Google’ın içinde Türkiye’nin yerini ve payını” sorduk. “Türkiye, Google’ın ilk 20’sinde. Bazen biraz yukarı çıkıyor, bazen biraz aşağı iniyor ama her zaman ilk 20 içinde, ki bu da müthiş bir şey” dedi. Hem gelirlerde, hem de kullanımda ilk 20’deymişiz. “Tabii gelir olarak yukarıdaki ülkelerle arada büyük fark var” diye de ekledi.

GOOGLE'IN YÖNETİM KURULU BAŞKANI, GELECEĞİN İNTERNETİNİ ANLATTI
“Eskiden PC veya laptop ağırlıklı bir internet dünyası vardı ve sınırlıydı. Şimdi artık elinizdeki telefonlarla veya diğer şeylerle sınırsız bir kullanıma eriştiniz. Yeni dünya buraya doğru gidiyor. Doğrudan ve sürekli erişim. Artık hayatımızın parçası. Hatta neredeyse kendisi. Tabii bilgi akışı ve bilgi talebi hem büyüdü, hem çeşitlendi. Artık kişiye özel bilgi önem kazandı. Mesela şimdi ben İstanbul’dayım. Artık bana İstanbul’la ilgili bilgi lazım. Ne yerim, ne içerim, İstanbul nedir, nasıldır? Nereye gideyim, nasıl gideyim? Burada başka arkadaşım var mı, burada benimle ortak ilgi alanları olan insanlar var mı, başka Amerikalı var mı bunları öğrenebilirim. Bunlar bana hazır bilgi olarak gelebilir. Yeni kitap çıkmış, benim ilgilendiğim bir gelişme olmuş, bir buluş olmuş, bunlar bana anında ulaşabilir.” Eric Schmidt, bunları anlatırken sosyal medyanın da giderek daha önem kazanacağını vurguladı. Arada Arap Baharı’nda sosyal medyanın ve Google’ın önemini anlattı. Mısır’daki değişimde bir Google çalışanının oynadığı rolü bildiğimizi ve Google’ın bu çalışanıyla gurur duyduğunu söyledi.

"DEMOKRASİ İÇİN ŞANS"
İnternetin ve Google’ın ifade özgürlüğü ve demokrasinin gelişimi için büyük şans olduğunu ve bunun öneminin giderek artacağını anlattı. Google’ın tercüme sisteminin çok başarılı olduğunu, şimdi farklı bir boyuta geçmeye çalıştıklarını aktardı. “Siz buradan Amerika’yı arayacaksınız. Siz burada Türkçe konuşacaksınız, bizim server’larımız bunu anında İngilizce’ye çevirecek ve karşınızdaki sizi İngilizce olarak duyacak. Tabii siz de onu Türkçe. Ya da mail atacaksınız, bu da anında İngilizce olacak” dedi. “Peki ya güvenlik” dedim. “Çok güveniliriz. Bize Çin’den büyük bir saldırı yapıldı. Hükümet miydi, değil miydi bilmiyoruz. Onlar bile duvarlarımızdan içeri giremediler. Güvenliğimize güveniyoruz” dedi. “Peki biz size nasıl ve niye güvenelim? Her türlü bilgimiz sizde olacak. Server’larınız üzerinden herkesin ne yaptığını, ne konuştuğunu, hayat tarzını bileceksiniz” dedim. Yüzünü ekşitti. “İstemiyorsanız güvenmezsiniz. Zorla bunları kullanın demiyoruz. İstemeyen bu araçların hiçbirini kullanmaz. O zaman da bir güvenlik sorunu olmaz” dedi. Arada Türk Telekom’un ve Turkcell’in yaptığı çalışmaları övdü.

"Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘İnternette Yasak Olmaz’ Diyeceğim"
1 sayfadaki 1 sayfası